چاپ
دسته: غذای ملل
بازدید: 310
در طرز تهیه خمیر پیتزا اثبات مخمر یا همان جا افتادن مایه خمیر, مهمترین بخش کار است و نیز رعایت مقدار و اندازه های مواد هم, باید مد نظر قرار داد.

هلسیان: مخمر را باید در اب گرم(ولرم متمایل به گرم) حل کرده و بمدت ده دقیقه در محفظه یا ظرفی ای گذارید(روی ان را بپوشانید) تا حجم ان دوبرابر شود.

نکته: در هنگام خرید خمیرمایه از تازگی و سلامت ان اطمینان حاصل کنید, چرا که بعد 10 دقیقه وقتی رو پوش مایه را برداشتید, خمیرمایه باید حجم ان دوبرابر شده و نیز روی ان کف دار شود.

ارد را مجددا الک نمایید تا ارد بدون گوله و سبکتر شده و ان را در کاسه مخلوط کن قرار دهید(قلاب مخلوط کن را دراورید,یا کاسه را جدا نمایید),سپس نمک و شکر و بعد روغن را به ان اضافه کنید,بعد مخمری رو که از قبل اماده نمودیم را اضافه نمایید,از این رو نوبت به اضافه کردن ابی که از پیش گرم نمودید می رسد که ان را ارام ارام اظافه کرده و مخلوط نمایید(در این مرحله ای که توضیح داده شد باید از یک دستتان استفاده کنید تا اب رو کم کم اضافه کنید,و نیز عمل هم زدن را هم انجام دهید,تا یکبار خمیر شل و چسبنده نشود)

مخلوط کردن خمیر توسط مخلوط کن را بر سرعت متوسط قرار داده و تا زمانی که خمیر صاف و کش سان نشده ان را یعنی در حدود ده دقیقه و یا بیشتر مخلوط کنید.

نکته: اگر شما از مخلوط کن استفاده نمی کنید,می توانید مواد را با دست ترکیب و مخلوط نمائید.

نکته های این مرحله: مقدار گرمای اب باید نه داغ باشه و نه ولرم, حد وسط را نگاه دارید مثلا در حدود40 تا 50 درجه

اب را نباید به یکباره اضافه کنید, با کمک گرفتن از دست دیگرتان در هنگام اضافه نمودن اب بطور زره زره اضافه نمایید, یعنی در نخست یک پیمانه اب ریخته و شروع به مخلوط کنید و اگر نیاز بود به ان کم کم اب اضافه کنید. ت: سئو

حال که خمیر اماده شد ان را از کاسه جدا نموده, و سطح صافی از پیش فراهم نمایید و مقداری ارد را روی ان پخش کنید, و بعد خمیر را روی ان قرار داده و عمل ورز دادن را اغاز کنید, در این مرحله اگر احساس کردید خمیر حالت چسبندگی دارد می توانید می توانید کم کم کمی ارد بر ان بپاشید و ورز دهید, ورز دادن را به مدت ده دقیقه ادامه دهید تا خوب ور بیاید, بعد از این زمان خمیر بدست امده باید نرم و لطیف(بدست نچسبد), و حالت کش سان به خود داشته باشد و سفت و خشک هم نباشد.

حال خمیر را در ظرفی که سطح داخلی ان مقداری چرب شده باشد قرار داده و روی ان را پوشانده و در محیط گرم بگذارید تا عمل اید و حجم ان دوبرابر شود.

نکته قبل از استفاده خمیر

اگر شما می خواهید همان زمان از خمیر پیتزا استفاده نمایید پس حداقل باید خمیر را که یک پوشش پلاستیکی بران کشیده شده را در محیطی گرم به مدت یک ساعت قرار دهید تا بخوبی جا افتد.

اما اگر می خواهید طعم پیتزای خود را بهبود ببخشید اجازه دهید که خمیر چند ساعت عمل آید.

و نیز در هنگام شروع تهیه پیتزا هم چند دقیقه ای را به ورز دادن خمیر اختصاص دهید.