جمعه 30 شهريور 1397 10 محرم 1440 Friday 21 September 2018
دانه های کدو تنبل دارای ارزش غذایی غنی می باشد, خودتان انها را به میان وعده آسان و سالم تبدیل کنید.

هلسیان - ترجمه بخش آشپزی: تخمه کدو تنبل میان وعده فوق العاده سالم و دارای پروتئین, فیبر و ویتامین های بسیاری است و منبع خوبی از مواد معدنی مانند آهن, فسفر و روی هستند. آنها را هم میتوان بطور طبیعی مقابل نور خورشید خشک کرد و بعدا با استفاده از حرارت بو داد و یا همانند آموزش زیر در حالی که دانه ها تازه و خیس هستند با استفاده از اجاق فر برشته نمود.

 

طرز تهیه:

2 فنجان دانه کدو تنبل تازه, و یا هراندازه دانه که از یک کدو تنبل بدست آورده اید
3 قاشق غذاخوری کره, یا روغن پخت و پز
1 قاشق چای خوری نمک و ادویه در صورت دلخواه


ابزار مورد نیاز

فویل آلومینیومی, سینی فر, ظرف آبکشی, کاسه

 

مرحله یک: گرم کردن اجاق

اجاق فر را به مقدار 250 سانتیگراد از پیش روشن کنید, یک ورق بزرگ الومینیومی را بر روی یک سینی فر پهن کرده و سطح ان را با روغن یا کره چرب نمائید, این کار باعث می شود که دانه ها در فر به سطح ورق نچسبند و در پایان کار دانه ها به راحتی جدا شوند.

نکته: از پیش گرم کردن اجاق تضمین می کند که دانه ها بطور مساوی پخته و کاملا ترد شوند.

 

مرحله دو: جدا کردن دانه ها از هم

دانه ها را با استفاده از یک قاشق بزرگ از سطح داخلی کدو جدا کنید, همه دانه ها به همراه پالپ یا ریشه گوشتی کدو, را در یک کاسه بزرگ قرار دهید.

نکته: نگران پالپ یا رشته های گوشت کدو که به دانه چسبیده اند نباشید با روش زیر انها به راحتی جدا می شوند.

 

با استفاده از نوک انگشتانتان دانه ها را از رشته های گوشتی جدا کنید, برای حذف رشته ها, دانه هایی را که از قبل جدا و در کاسه ای ریخته اید را در آب سرد بشوئید, آب سرد باعث می شود رشته ها به راحتی از دانه ها جدا شوند.


نکته: نگران نباشید اگر خمیر یا رشته کدو به بعضی از دانه ها چسبیده و جدا نمی شوند, بعد از پخت دانه ها, رشته ها خشک شده و انها را بعدا از دانه ها پاک کنید.

 

مرجله سه: شستشو و ابکشی

حالا که بیشتر دانه ها را پاک و ابکشی کردید, سعی کنید که دانه ها را در یک صافی و یا یک ظرف ابکشی در گوشه ای قرار داده تا آب اضافی دانه ها خارج شود. البته می توانید دانه ها را با دستمال خشک نمائید.

نکته: آب اضافی می تواند در اجاق بخار ایجاد کند که از این رو مانع ترد و دانه دانه شدن بذرها می شود, و البته چاشنی که در مرحله بعد به بذرها آغشته می کنیم, بهتر است بذرها خشک باشند.

نکته: منظور از خشک بودن بذرها, خشک شدن کامل انها نیست, منظور خیس نبودن دانه هاست.

 

مرحله چهار: ترکیب دانه ها با چاشنی و ادویه


شما می توانید از هر ادویه ای که دلخواهتان است استفاده نمائید.

بطور مثال, نمک با سس گوجه فرنگی و یا فقط با نمک و فلفل

از این رو ادویه جات را با کره یا روغن در یک کاسه کوچک ترکیب نمائید و سپس دانه ها را هم بزنید تا چاشنی بطور کامل بر انها آغشته شود.

 

مرحله پنج: پخت

بذر ها را به صورت یکنواخت بر روی ورقه آلومینیومی برای پخت پهن نمائید و بمدت 45 دقیقه در اجاق فر قرار دهید و در طول مدت پخت بطور مداوم دانه ها را هم بزنید.

نکته: در برخی مواقع قسمتی از فر داغ تر از قسمت های دیگر فر است که به سوخته شدن دانه ها منجر می شود, پس با هم زدن مداوم دانه ها از سوختن بخشی از دانه ها جلوگیری کنید.

بعد از اینکه پخت دانه ها به پایان رسید سینی دانه ها را بیرون بکشید و با رعایت ایمنی که انگشتانتان را نسوزانید, دانه ها را تست کنید که آیا به تردی لازم رسیده اند, اگر هنوز نیاز به پخت بیشتر بود, اینبار دمای فر را مقداری افزایش دهید و دوبار سینی حاوی دانه ها را بمدت 5 دقیقه در فر قرار دهید تا به آرامی به تردی لازم برسند.


مرحله آخر
سینی حاوی دانه های پخت شده را در دمای اتاق تا مدت زمانی قرار دهید تا کاملا خنک شده و بعد استفاده نمائید.

نوشتن نظر