پنجشنبه 29 شهريور 1397 9 محرم 1440 Thursday 20 September 2018
ایران شناسی: سرزمین و فرهنگ مردم بلوچستان

مرز جنوب شرقي ايران, زيستگاه ايرانيان بلوچ است, منطقه ی كم نعمت, غريب و دور افتاده كه داستان و تاريخ مبارزه مردمانش با خست طبيعت و چپاول بيگانگان, بخشی از حماسه مردم ايران زمين در مبارزه برای بقا را تشكيل ميدهد. حماسه ای كه نسل ما و نسل های بعد می بايستی به بازشناسی آن بپردازند تا آموخته ها همچون چراغی درخشان و مطمئن راههای آزمون شده ادامه بقا در اين سرزمین را بنمایاند.

برادران مارکس, از هیچ خنده می آفریدند

از آخرین باری که یکی از پنج برادر خانواده مارکس، خیاط بی چیز یهودی نیویورکی، در یک فیلم ظاهر شد، نزدیک نیم قرن می گذرد. در این نزدیک نیم قرن چهره برادران مارکس در تاریخ سینما احتمالا بیش از هر چهره دیگری تغییر کرده است.

بازیگران سوگلی تلویزیون

بین سریال‌های پرتعداد شبکه‌های مختلف سیما، چند بازیگر مشخص هستند که در بیشتر این مجموعه‌ها حضور دارند و مدام بین شبکه‌های مختلف در رفت و آمدند.

گروه «ولشدگان», چیزی بین علیزاده و شهرام شب پره!

این ها ولشدگان موسیقی ایرانی‌اند که دوست نداشتند بروند رپ بخوانند که حرف دلشان را بزنند. از کودکی موسیقی ایرانی کار می‌کردند، اما دوست داشتند مثلا به معشوقه دخالت‌گرشان هم بگویند: «به تو چه؟ آخ به‌تو چه؟ ای صنم؟!»

سروش صحت: کتاب بازم نه مجری

«سروش صحت» بعد از تجربه بازیگری، کارگردانی و نویسندگی، حالا مجری برنامه «کتاب باز» است. با او درباره این تجربه جدید گپ زده ایم.

جنگ با کدام فیلم‌ها وارد سینمای ایران شد؟

پیروزی انقلاب اسلامی در واپسین سال‌های دهه پنجاه و پس از آن، آغاز بلافاصله جنگ علیه ایران و نظام نوپای سیاسی‌اش، یکی از مهم‌ترین فرصت‌ها را از سینماگران این مرز و بوم گرفت و در عوض فرصت دیگری را پیش‌ روی آنان گذاشت.

آموزش گام به گام خواندن شعر عاشقانه

غزل های عاشقانه سعدی و حتی ترجیع بندها و مثنوی ها و رباعی های او در اوج عاشقانگی ایستاده اند: در کوی تو معروفم و از روی تو محروم/ گرگ دهن آلوده یوسف ندریده.

ما ادبیاتی ها کجای کاریم؟

ادبیات ما در حالی که سرش به سوی ادبیات این جهانی و این زمانی است دمش لای تله جبر تاریخی- جغرافیایی گیر کرده است.

اتفاقی که برای شهرزاد کمال زاده در کربلا افتاد

بازیگر سریال روزگار قریب "شهرزاد کمال زاده" گفت: سفر به کربلا برای من مثل دیدار عاشق و معشوق بود. احساس می‌کردم به یکی از مکان‌های که باید در زندگی می‌دیدم رسیده ام و تا آن لحظه روز‌ها و شب‌ها لحظه شماری می‎‌کردم.

چهار ساله که بیکارم چرا کسی پاسخگو نیست

بازیگر سینما و تلویزیون گفت: من در طی ۴ سال گذشته بیکارم و هیچ کاری نکرده ام، در مدتی کوتاه کار کارگردانی انجام می دادم که جلوی آن هم گرفته شد.