جمعه 30 شهريور 1397 10 محرم 1440 Friday 21 September 2018
این مدل رباتیک مینیاتوری از اجزاء و قطعات ساعت های مچی ساخته شده است که دیگر قابل استفاده نبودند.

هلسیان: یک تعمیرکار ساعت با استفاده از قطعات و اجزاء ساعت های قدیمی و بر اساس اشکال مختلف مانند حیوانات, این مدل رباتیک را به شکل خلاقانه ای طراحی و به یک اثر هنری تبدیل کرده است.

هنرمند این اثر با تکه تکه کردن اجزاء و جمع آوری قطعات ساعت هایی که دیگر قابل استفاده نبودند, مدل واقعی از شکل یک قورباغه را ساخته, که یک مارمولک را شکار کرده است.

مردی که در پشت این آثار هنری پیچیده قرار دارد، نائوومیوتو 37 ساله ژاپنی است که تعمیرات و فروشگاه ساعت, 42 ساله را اداره می کند.

 

اجزای ساعت های غیر قابل استفاده که برخی از قطعات آن ها هنوز کار می کنند, مانند چرخ دنده ها, مچ بندها, تراشه های مدار یکپارچه و قطعات دیگر که اندازه آنها چند میلیمتر است, دور انداخته نمی شوند و در فروشگاه ساعت باقی می مانند تا جایگزین قطعات معیوب ساعت های قدیمی و همچنین نیاز به تعمیر شوند.

 

ایوتو صاحب فروشگاه و تعمیرات ساعت می گوید که بعضی از قطعات را نمی توان در تعمیرات مورد استفاده قرار داد و در غیر این صورت باید آنها را دور انداخت, از این رو ایتو بیان داشت که او با تحقق بخشیدن به این ایده و استفاده مجدد از آنها به منظور تبلیغ در فروشگاه شروع به ساخت آثار مدل مینیاتوری رباتیک مبتنی بر اشکال حیوانات کرده است.

 

اولین کار ایتو مدل یک موش بوده است که به اندازه یک بند انگشت و بوسیله صفحه مدرج ساعت ساخته شده بود.

تولید پیچیده این آثار با جمع آوری قطعات, متصل ساختن و مونتاژ آنها از روی یک طرح و الگو, با استفاده از موچین, انبردست مخصوص ساعت سازی و دیگر ابزار تعمیر ساعت صورت می گیرد. از این رو قطعات ساعت هایی که دیگر کارایی ندارند و از زمان خود باز ایستاده اند به تولیدات پیچیده تر تبدیل می شوند و گویی به زمان باز می گردند

 

بطور مثال: این ساعت ساز برای ساخت بدنه یک مارمولک از یک مچ بند فلزی و نیز برای حفظ ساختار بندی داخلی آن از پیچ تنظیم ساعت استفاده کرده است.

استفاده از چنین اجزایی, ایتو را قادر می سازد که اشیاء سه بعدی با اندازه های کوچک ولی خمیده و منحنی را بسازد.

 

این هنرمند تاکنون حدود 50 شیء هنری را ساخته است. البته او در ابتدا تنها پنج ساعت برای ساخت آنها زمان صرف می کرد, اما رفته رفته با پیچیده تر شدن ساختار آثار, او هم اکنون برای ساختن یک محصول نیاز به یک هفته زمان دارد.

 

به بیان این هنرمند: اگر چه وی متوجه چند قطعه هنری مبتنی بر قطعات ساعت مشابه کارهایش بعد از جستجوی الگو برای توسعه ساختاری مدل های خود در اینترنت شد.

اما در ماه مارس ایتو مدرک و تائیدیه درجه یک رسمی تست و مهارت تعمیر ساعت خود را توسط دولت(که تکنیک هایش بهبود یافته است) دریافت نمود.

نوشتن نظر