دوشنبه 30 مهر 1397 11 صفر 1440 Monday 22 October 2018
استفاده از عسل برای سوختگی و زخم های سطحی
عسل یک ماده طبیعی است که اغلب مردم با بخشی از خواص ان اشنایی دارند و بعنوان یک شیرین کننده خوشمزه و طبیعی انرا شناخته و نیز یک جایگزین بجای شیرین کننده های فراوری شده چون (شکر) است.

هلسیان: عسل حاوی طیف عظیمی از ارزش های غذایی و داریو می باشد, بطوری که مردمان برخی از تمدن های باستانی چون مصریان, ایرانیان, شرق دور, به خواص ان پی برده و از ان بهره می بردند, از این رو امروزه عسل را طلای مایع خوانده و می نامند.

 

در سالهای اخیر به مزایای تقویت انرژی و کاهش وزن این ماده طبیعی پی برده شده است, بطوری که با اضافه نمودن مقداری عسل به اب لیمو و مصرف ان طی یک برنامه تغذیه, به از دست دادن قابل توجهی وزن کمک خواهد کرد.

جدا از اثر کاهش وزن,عسل یک ماده محبوب در راه حل های محلی برای مقابله با بیماری های عمومی و معمول در مابین مردم بوده و می باشد. این بیماری ها از جمله سردرد, جوش, اکنه, تهوع, سوزش سر دل, یبوست, بی خوابی, اضطراب, خشکی پوست, سرفه و گلو درد, سو هاضمه, می باشند.

استفاده از عسل برای سوختگی و زخم های سطحی

همچنین مهمترین اثرات طبی و درمانی این ماده در درمان زخم ها, زخم بستر, زخم پا, سوختگی, بریدگی, می باشد. نکته قابل توجه, بهره گیری از عسل موجب بهبودی سریع با تحریک بازسازی بافت پوست, رگ زایی و رشد فیبروبلاست می شود.

عسل هنگامی بر روی یک زخم اعمال می گردد, با مایع طبیعی روی خود زخم ترکیب شده و منجر به ازاد شدن ارام انزیمی در عسل بنام پراکسید هیدروژن شده که عمل ضدعفونی کننده در برابر باکتری ها را انجام می دهد.

نکته قابل توجه, با این حال اسیب بافت ایجاد نمی کند و مانع رشد فیبروبلاست(دارای حد معین است) نمیشود, همچنین اثر اسمزی عسل را نگه می دارد, زخم را تمیز و مرطوب (مناسب برای تعویض پانسمان) نگه می دارد, که برای تشکیل بافت گرانولاسیون سالم, و اثر زخم مهم است. بعلاوه اثر ضد التهابی به ارامی بوده و سبب بهبودی و کاهش تورم و درد می شود.

 

با مطالعاتی که از زخم اندام تحتانی منتشر شده, 22 تحقیق و بررسی مربوط به 2,062 بیمارانی بود که برای پانسمان زخم از عسل استفاده شده بود,محققان دریافتند که عسل به عنوان پانسمان زخم در روش های زیر مفید بود.

 

عمل ضد باکتریایی, با کیفیت ان در عفونت و همچنین محافظت از زخم در برابر عفونت اضافی
ضد التهاب: فعالیت التهابی زخم را کاهش و به حداقل می رساند
تحریک در رشد بافت گرانولاسیون و بازسازی اپیتلیال برای سرعت بخشیدن به درمان و حذف بوی نامطبوع

یک مطالعه در سال 2009 توسط محققان دانشگاه اوکلند صورت گرفت و محققان دریافتند که عسل در کاهش زمان بهبودی زخم سوختگی موثر می باشد.

با ازمایش بالینی بر 2554 بیمار مبتلا به زخم درمان نشده, ایشان دریافتند که عسل طبیعی بر روی زخم, درمان نسبت به استفاده از گاز و عصاره گوجه فرنگی سریعتر صورت می گیرد.

در سال 2011 مطالعه ای صورت گرفت که توسط مجله بیومدیکال منتشر شد, نتیجه این تحقیق بنیه و اثرات دارویی و نیز اثر ضد میکروبی عسل طبیعی اعلام شد. از این رو پس از تحلیل و تجزیه کامل بر روی عسل مانوکا و توالانگ برابر میکروارگانیسم, استفاده از این نوع عسل به عنوان یک عامل درمانی,جایگزین در شرایط خاص پزشکی,(عفونت - زخم) توصیه می شود.

 

در سال 2012 (فصلنامه بین المللی تحقیقات در ایورودا)

در این مطالعه(بکارگیری عسل غیر پردازش شده) 10 بیمار با زخم های پوستی,به صورت تصادفی برای کار ازمایی بالینی انتخاب شدند, با در نظر گرفتن محل زخم, شکل, اندازه و غیر در روز های(7 15 20) ثبت شد که از این رو تا پایان فرایند درمان شدند.

در نهایت مشخص گردید که عسل اثر بهبودی قابل توجهی در فرایند درمان به عنوان اثر ضد باکتریایی, پاکسازی زخم, خواص ترمیم زخم, را فراهم می سازد.

 

بطور کلی, مطالعات بسیاری در شرایط مختلفی (بالینی) با استفاده از عسل طبیعی صورت گرفته که بطور خلاصه می توان نتیجه گرفت که عسل بطور خاص, یک ابزار طبیعی مهم برای مراقبت از زخم می باشد.

نوشتن نظر