جمعه 30 شهريور 1397 10 محرم 1440 Friday 21 September 2018
چوقا پوشاک سنتی مردان بختیاری

چوقا پوشاک سنتی قوم بختیاری: مراحل تولید مواد اولیه, مراحل بافت, گستردگی و حوزه های فرهنگی چوقا, ارزش های نمادین و جلوه رنگ و خطوط چوقا, نقش چوقا در هویت بختیاری و جلوه آن در آیین و رسوم قوم بختیاری و همچنین در ادبیات شفاهی.

شهر تاریخی سیروان (شیروان)

اثار فرهنگی و تاریخی, شهر تاریخی شیروان(سیروان)مربوط به دوره ساسانیان و دوره های تاریخی پس از اسلام می باشد, و نیز از جمله شهرهای تاریخی استان ایلام و ایران بشمار می رود که در شهرستان سیروان (شیروان و چرداول قدیم), روستای سراب کلان واقع شده است.

بقایای شهر تاریخی گنبد

بقایای شهر تاریخی گنبد,به دوران تاریخی(ساسانیان)متعلق می باشد و تا به دوره اسلامی دارای فعالیت بوده است,با در نظر گرفتن انکه این شهر در کناره چهار طاقی گنبد قرار گرفته از ان رو به همین نام(گنبد)بنام است.

اتشکده خانه دیو (چهار تاقی)

براساس نوع و سبک معماری و مصالح بکار گرفته در ساختمان خانه دیو و نحوه اجرای قوس ها, بیانگر تعلق بنا به دوره ساسانی می باشد.این بنا در دوره ساسانی تا به دوره سلجوقیان دارای کاربری و فعالیت مذهبی و ائینی بوده است, مکان واقع این بنا در روستای فشتنق از توابع بخش داورزن در شهرستان سبزوار می باشد.

تپه تاریخی اتما تپه

تپه تاریخی اتما تپه یک اثر که متعلق به دوران تاریخی پارت ها (اشکانی) می باشد که در شهرستان نمین,روستای نوشنق واقع شده است.

تپه دوتلان، شهرستان خرم بید

این اثر از جمله اثار متعلق به ایران باستان می باشد که در دوره های اسلامی نیز مورد استفاده قرار گرفته اند، تپه دوتلان همانطور که از نامش پیداست بصورت دو تپه بزرگ طبیعی می باشند که در طول تاریخ مورد سکونت قرار گرفته اند.

اثر تاریخی قبر یعقوب

این اثر متعلق به دوره هخامنشی می باشد و تا دوره اسلامی دارای فعالیت کاربری بوده است, قبر یعقوب بر روی تپه طبیعی بسیار بلندی شبیه کوه در شمال محوطه مقدس واقع شده است.

بنای معروف به آتشکده یا معبد آناهیتا

معبد اناهیتا پس از آذرگشسب از بزرگ ترین مکانهای باستانی و مقدس ایران بشمار می رفته است, دوره بنیان نهاد این بنا به دوره شاهنشاهی اشکانی ( پارتیان ) باز می گردد.