جمعه 30 شهريور 1397 10 محرم 1440 Friday 21 September 2018
اثر تاریخی قبر یعقوب
این اثر متعلق به دوره هخامنشی می باشد و تا دوره اسلامی دارای فعالیت کاربری بوده است, قبر یعقوب بر روی تپه طبیعی بسیار بلندی شبیه کوه در شمال محوطه مقدس واقع شده است.

هلسیان: بخش میراث فرهنگی: این محوطه شبیه به امامزاده روبازی در نوک کوه توسط روستائیان مورد ستایش و نیایش قرار می گیرد, روستائیان طبق اعتقاد خود روی ان پرچم های سبزی برافراشته اند. محوطه دارای سنگ های قطور هندسی هخامنشی است, سنگها از نوع سفید در محوطه مقدس می شمارند, اندازه یک قطعه از سنگ ها به صورت 2/10 متر طول,90 سامنتی مترعرض و 40 سانتیمتر قطر می باشد, حدود 9 قطعه سنگ سفید هندسی در بلندی وجود دارد که روستائیان انها را جابجا نموده و دور هم چیده و اتاقک روبازی درست کرده و داخل ان شمع روشن می کنند.

تپه بزرگ دارای درختهای پسته و حشی, بنه والوک می باشد, روستائیان بر این باورند که هر کسی از درختهای این تپه استفاده نماید به مشکل مخوفی دچار خواهد شد, از این رو جنگل کوه دست نخورد باقی مانده است. این تپه انقدر بزرگ و بلند می باشد که پاسارگار و تمام روستای ان از بالای ان پیداست. ویژگی های اثر(سنگهای سفید مکعب و مستطیل شکلی در راس تپه بسیار بلند)قرار است.

موقعیت جغرافیایی, استان فارس, شهرستان خرم بید, بخش قادر اباد, دهستان مادر سلیمان, پاسارگار, شمال محوطه مقدس و تل خاری.

لازم بذکر است که تصویر متعلق به سال 1382 در پرونده ثبتی است.

این اثر با نام ثبتی قبر یعقوب به شمار ثبت 8490 در تاریخ 1382/02/09 در فهرست اثار ملی ثبت گردیده است.

نوشتن نظر