دوشنبه 30 مهر 1397 11 صفر 1440 Monday 22 October 2018
اشیاء تاریخی عیلام باستان
این شی متعلق به دوره عیلامی اولیه به سال 3100-2900 قبل از میلاد است که در جنوب غربی ایران کشف شده است.

هلسیان - بخش موزه: آئین نمادین, زانو زدن گاو نر در برگزاری مراسم با یک ظرف.

جنس: نقره ای

اشیاء تاریخی ایلام باستان

ابعاد

67/16*21/2*41/4 اینچ

19.3*6.3*10.8 سانتیمتر

شرح

پس از تحولات سیاسی این دوره, اوروک در جنوب بین النهرین, نوآوری های بسیاری از جمله, مشابه نوشتن و تولید انبوه مهر های استوانه ای و سرامیک استاندارد, و نیز هنر گوشه و کنایه و نمادین به سبک توسعه یافته در اطراف شهرستان شوش در جنوب غربی ایران، منطقه ای که در آن زبان ایلامی غالب بود رخ داد. در حالی که بسیاری از این نوآوری ها از نمونه های بین النهرین اقتباس شده بودند, اما همه آنها در ویژگی های ایلامی به شکل و نوع متمایز در ایران صورت گرفت.

این گاو نر کوچک نقره ای در یک لباس تزئین شده که با یک الگوی پا و ایستادن, در ترکیب عجیبی از صفات انسان و حیوان خلق شده است.

این پیکر دارای گردن بزرگ و شانه های مجزا بشرگونه است.در دستان ان که بصورت سُم است ظرفی مخروطی قرار دارد.این پیکر نمایندگی از حیوانات را در حالت انسان بیان دارد که در هنر عیلامی اولیه احتمالا به عنوان نمادی از نیروهای طبیعی بوده و نیز احتمال می رود در شخصیت های اصلی در اسطوره یا افسانه ها رایج بوده است.

عملکرد این شاهکار کوچک همچنان نامشخص می باشد. در هنگام کشف این شی, اثری از پارچه چسبیده به ان نشان می دهد که ان را عمداٌ به خاک سپرده اند, که شاید به عنوان بخشی از یک مراسم بوده باشد.

نوشتن نظر