دوشنبه 30 مهر 1397 11 صفر 1440 Monday 22 October 2018
اشیاء تاریخی عیلام باستان
این شی که یک کلاه جنگ است به دوره عیلام میانه به سال حدود 1500-1100 قبل از میلاد تعلق دارد که در جنوب غربی ایران کشف شده است. جنس این شی از برنز و تزئینات ان از نقره و روکش طلا می باشد.

موزه هلسیان: کلاه ایمنی(جنگاوری) با چهره های خدایان در زیر بالهای یک پرنده.

ابعاد

ارتفاع 16.5 سانتی متر و عرض 22.1 سانتی متر

اشیاء تاریخی عیلام باستان

شرح

سه چهره و یک نماد بر روی این شی حکاکی شده است, ما در نخست سه چهره می بینیم که با ظرافت به خود نقش گرفته اند, فردی که در مرکز مشاهده می کنید مردی رخ می نماید که به نظر می رسد خدای اب باشد.

او یک گلدان(جام اب) بر روی قفسه سینه خود نگه داشته است, او دارای یک تاج, ریش, موی فر است.

به نظر می رسد که پیکر انها جزئی از یک کوه است, چنانچه در کناره های شانه ها و متقاطع سینه اش دارای یک پس زمینه اند, و نیز از میانه بدن به پایین الگوی لباس با پس زمینه در هم امیخته است.

این چهره توسط دو خدای مونث دارای تاج که دست خود را همراه با لباس, گردنبند و دستبند بصورت ناگهانی و تند در تضرع (التماس, استدعاء) برای پرنده ای که در بالای سر انها قرار است نگاه داشته اند.

همه این عناصر با نقره و روکش طلا تزئین و حکاکی شده است,نوع تکنیک ساخت و سبک دکوراسیون به اصالت عیلامی اشاره دارد.

بنابر نوع (سبک تزئین و چهره), چهره ها ممکن است متعلق به اینشوشیناک و یا نپیریشاه باشد, که مشابه خدای ابهای شیرین بین النهرین نیز می باشد.

گمان می رود این کلاه برای یک جنگجو که از رتبه بالا برخوردار بوده است متعلق بوده و به نظر نمی رسد برای نبرد واقعی پوشیده می شده است. قطعا (به باور انها) پوشنده این شی نماینده ایی از خدایان محافظتی بوده است.

نوشتن نظر