جمعه 30 شهريور 1397 10 محرم 1440 Friday 21 September 2018
ظلم و ستم بنی امیه از دیدگاه امام علی(ع)

شجره ملعونه چه خاندانی است؟ - جمعي از مفسران شأن نزول آيه 60 سوره اسراء را اشاره به جريان معروفي مي‌دانند كه در ضمن آن پيامبر(ص) در خواب ديد ميمونهايي از منبر او بالا مي‌روند و پائين مي‌آيند، اين ميمونها را بني اميه تفسير كرده‌اند. شجره ملعونه همان دودمان بني اميه است.

عبرت و تربیت در قرآن و نهج ‏البلاغه

از کارآمدترین روشهاى تربیتى که در قرآن و سیره پیشوایان دینى آمده، روش عبرت است. عبرت حالتى است که در اثر برخورد با امورى ظاهرى و مشهود، براى انسان پدید مى آید و به معرفتى باطنى و غیر مشهود منتهى مى شود. به این حالت، اگرچه روش نمى گویند ولى با توجه به عامل ایجادکننده آن، جنبه روشى پیدا مى کند.

امام علی (ع)

در اسلام غدیر، حکومت ملکِ طلقِ حاکم نیست. اصلا ملک او نیست، عاریت است و امانت. تمام کسانی که در این حکومت، پست و مقام دارند، امانت دارانند. در فرهنگ علوی، پست و منصب، صراط است؛ نه نردبان ترقی و ثروت. اسلام علی، امانت را ضدّ خیانت می داند و «خیانت را در آتش[1]».

به بعضی کم و به برخی زیاد روزی می رسد

کلمه «رزق» که معادل فارسی آن «روزی» است؛ یعنی هر چیزى که موجودى دیگر را در بقاى حیات و زندگی ‌اش کمک نماید، و در صورتى که آن رزق، ضمیمه آن موجود و یا به هر صورتى ملحق به آن شود، حیاتش ادامه مى ‏‌یابد. [طباطبائی، سید محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‏18، ص 376].

خصوصیات ظهور حضرت مهدی (علیه السلام)

حضرت سجاد (علیه السلام درباره این آیه شریفه می فرمایند: اینکه خداوند فرموده اِنَّه لَحَقُّ مراد قیام قائم (علیه السلام) است (که قطعی بوده و هیچ تردیدی در وقوع آن نیست آنچنان که پروردگار به آن سوگند یاد می کند) و خداوند وعده فرموده به کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام می دهند در ظهور حضرت مهدی خلافت دهد و دین آنان را در همه جا فراگیر کند.

5 فاکتور مهم در زندگی صحابه ایرانی پیامبر اکرم (ص)

نامش روزبه بود و اهل جی در اصفهان، پس از قبول اسلام، نام سلمان را پیامبر بر وی نهاد. سلمان فارسی زندگی سراسر افتخاری دارد که برای تمام مسلمانان درس است.

اولین نشانه‌ی ظهور بر اساس روایات

یکی از بحث‌های مطرح در موضوع مهدویت بحث نشانه‌های ظهور است، اگر به روایات دقت کنیم از پنج نشانه به عنوان علائم ظهور نام برده شده و گفته شده خروج سفیانی، صیحه آسمانی، قتل نفس زکیه، خروج یمانی و خسف بیدا از نشانه‌های ظهور هستند.

چرا امام سجاد در کربلا نجنگید

چرا امام سجاد در کربلا نجنگید؟ آیا او در تمام طول عمر بیمار بوده است . امروزه ما ایشان را با نام عابد بیمار می شناسیم.

با خدا چگونه حرف بزنیم

در مفاتیح الجنان ادعیه و مناجات‌های بسیاری زیبایی وجود دارد که حرفهای دل بسیاری از ماست. حرفهایی که بعد از در میان گذاشتن آن با خدا حسابی حالمان را خوب کند.

احادیث ازدواج از پیامبر و امامان

بکارگیری احادیث و روایاتی که از کلام قران, پیامبر و ائمه(ع) برای کمال مسلمانان در رابطه با ازدواج بیان شده است اگر در زندگی افراد و یا زوجین در نظر گرفته شوند,یقیناً در رشد و کمال خوشبختی تاثیر گذار خواهند بود.